Fundacja rodzinna po roku funkcjonowania

Z okazji rocznicy wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej Kancelaria Finansowa LEX uruchamia Licznik Fundacji Rodzinnych!

Chcemy pokazać, jak ważna dla środowiska firm rodzinnych jest ustawa o fundacji rodzinnej i jak duże zainteresowanie budzi to – wciąż jeszcze nowe w polskich realiach – narzędzie. Dzięki licznikowi fundacji rodzinnych łatwo można sprawdzić, jak wielu przedsiębiorców korzysta z tego rozwiązania. Chcemy co miesiąc podawać opinii publicznej aktualne dane.

Fundacja rodzinna po roku od wejścia w życie ustawy

Ustawa o fundacji rodzinnej weszła w życie dokładnie rok temu, 22 maja 2023 roku. Nastąpiło to po wielu latach nacisków ze strony środowiska przedsiębiorców rodzinnych. Ustawodawca szacował, że do końca 2023 roku nie wpłynie więcej niż 300 wniosków o rejestrację. Tymczasem do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim wpłynęło w tym czasie ponad 800 wniosków. Piotrkowski Sąd jest jedynym sądem w Polsce wyznaczonym do prowadzenia rejestru fundacji rodzinnych.

Do dnia 8 lipca 2024 roku do rejestru fundacji rodzinnych wpisano 1155 fundacje i złożono 2006 wniosków o wpis. 

Kto jest zainteresowany fundacją rodzinną?

Powyższe statystyki pokazują, że środowisko firm rodzinnych faktycznie z niecierpliwością czekało na decyzję o wprowadzeniu do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej. Spodziewamy się dalszego wzrostu zainteresowania fundacją w kolejnych latach.

Warto zaznaczyć, że rozwiązanie to jest atrakcyjne również dla osób zamożnych nieprowadzących biznesu, ale posiadających majątek warty ochrony.

Najważniejsze funkcje fundacji rodzinnej

Założenie fundacji rodzinnej pomoże uniknąć rozdrobnienia majątku firmowego i rodzinnego przez członków rodziny po śmierci założyciela firmy.  Jej celem jest budowanie kapitału na całe pokolenia oraz jego akumulacja i zaspokojenie bieżących potrzeb rodziny. Według dr Małgorzaty Rejmer:

Najważniejszy plus założenia fundacji to z pewnością umożliwienie przeprowadzenia skutecznej sukcesji oraz rozwiązania potencjalnych problemów z zachowkiem. Do fundacji fundator wkłada majątek, który ma prawo dalej inwestować.
Jak już zaznaczyliśmy powyżej, fundacja może być interesująca również dla osób, które nie prowadzą firmy rodzinnej, ale posiadają majątek, który chcą chronić i pomnażać. Szczegółowo piszemy na ten temat w zwięzłym przewodniku o fundacji rodzinnej. Rozprawiamy się w nim również z mitami, którymi fundacja obrosła przez rok jej funkcjonowania.