fbpx

Czy wiesz, że najstarsze sieci franczyzowe liczą sobie już ponad 100 lat?

Jako ciekawostkę warto wymienić nieznaną w Polsce japońską sieć Yoshinoya, która powstała w 1899 roku w Tokio, a obecnie posiada ponad 2000 lokali na całym świecie. Jej sztandarowym daniem jest gyudon, czyli ryż z plasterkami wołowiny i cebuli, polany słodkawym sosem.

Do najbardziej znanych systemów franczyzowych należą, oczywiście, amerykańskie sieci barów szybkiej obsługi.

Najstarszą franczyzą tego typu jest najprawdopodobniej A&W Restaurants Inc. Firma otworzyła swój pierwszy lokal w 1919 roku w Kalifornii. Na początku sprzedawano tam jedynie root beer, czyli bezalkoholowe piwo korzenne, by po pewnym czasie rozszerzyć asortyment o typowe dania typu fast food.
Z uwagi na to, że A&W zaczynała od sprzedaży piwa, a nie fast foodu, niektórzy przyznają palmę starszeństwa sieci White Castle, która rozpoczęła działalność w 1921 roku w Kansas.
Pozostawmy rozstrzygnięcie tej kwestii wielbicielom soczystych burgerów. Jakkolwiek by nie było, warto wiedzieć, że koncept franczyzy jest już stuletnim dziadkiem!

Na czym polega franczyza?

Franczyza jest to prowadzenie własnego, odrębnego biznesu pod szyldem cudzej marki. Jest systemem bliskiej współpracy pomiędzy dwoma prawnie i finansowo odrębnymi przedsiębiorstwami. Jedna ze stron pełni rolę franczyzodawcy, a druga – franczyzobiorcy.

Franczyzodawca jest tą stroną, która posiada funkcjonujący, zyskowny i przetestowany pomysł na biznes. Jeżeli ów model biznesowy jest możliwy do powielenia, wówczas umożliwia drugiej stronie (franczyzobiorcy) prowadzenie odrębnego biznesu, ale opartego o dokładnie określone zasady. Zasady te są spisane w formie umowy franczyzowej.

Dawid Rejmer

Radca Prawny

Członek ACCA

Skontaktuj się:

Zapisz się na nasz comiesięczny newsletter,
a otrzymasz PDF „7 rzeczy, których nie wiesz o zarządzie sukcesyjnym”

Jakie są podstawowe zasady franczyzy?

Franczyzodawca:

Franczyzobiorca:

Jakie są zalety i wady franczyzy?

Zalety franczyzy dla franczyzobiorcy:

Wady franczyzy dla franczyzobiorcy:

Zalety franczyzy dla franczyzodawcy:

Wady franczyzy dla franczyzodawcy:

Warto wiedzieć, że umowa franczyzowa nie jest uregulowana przepisami prawa cywilnego.

Oznacza to, że obie strony mają dość dużą dowolność w kształtowaniu jej treści. Z uwagi na różnorodność branż, w których działają firmy franczyzowe, trudno jest określić stały zakres zagadnień objętych umową. Umowy franczyzowe dostępne w internecie obejmują jedynie wycinek kwestii, które powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w profesjonalnej umowie.

Jeżeli jesteś zainteresowany rozwinięciem sieci franczyzowej, możemy pomóc Ci w opracowaniu korzystnego modelu biznesowego, bezpiecznego pod kątem prawnym.

Jeżeli chcesz zostać franczyzobiorcą, pomożemy Ci ocenić propozycję prawną i biznesową franczyzodawcy oraz doradzimy w kwestii formy prowadzenia działalności.

Dowiedz się więcej, jeżeli jesteś: