Rynek pracy w Polsce

O Święcie Pracy, prawie pracy i rynku pracy w TVP3 Warszawa

1 maja, w Święto Pracy, gościem programu „Dobrego Dnia” w TVP3 Warszawa była dr Małgorzata Rejmer z Kancelarii Finansowej LEX.

Święto Pracy

Święto Pracy zostało ustanowione w 1889 roku w Paryżu na kongresie Drugiej Międzynarodówki. Już rok później, w 1890 roku, było obchodzone w wielu krajach, w tym w Polsce.

Data 1 maja jest symboliczna. Nawiązuje do protestów robotniczych w Chicago z 1886 roku, a zwłaszcza do marszu, w którym wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy robotników i który odbył się właśnie 1 maja.

Prawo Pracy

Prawo Pracy jest stosunkowo młodą gałęzią ustawodawstwa. Chociaż pierwsze akty regulujące pracę najemną pojawiły się w XIX wieku, prawo pracy jako oddzielna dziedzina prawa zaistniało dopiero w XX wieku.

Polski Kodeks Pracy wszedł w życie w 1975 roku. Po 1989 roku kolejni ustawodawcy dostosowywali go do gospodarki rynkowej, zmieniali też przepisy w następstwie implementacji dyrektyw UE. Obecny Kodeks chroni pracowników jako słabszą stronę stosunku pracy, ale również zawiera zabezpieczenia interesu pracodawcy związane z zatrudnianiem pracowników.

Rynek pracy – wyzwania

W Polsce cały czas mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Na pracowników wciąż czeka wiele ofert pracy. Dodatkowo wzrost liczby osób w wieku przedemerytalnym i emerytalnym, przy jednoczesnym spadku wskaźnika urodzeń, prowadzi do zmniejszenia liczby osób aktywnych zawodowo.

Wiele osób w wieku emerytalnym chce lub musi pracować. Pracodawcy powinni więc zrewidować swoje strategie zarządzania zasobami ludzkimi, aby móc skutecznie odpowiadać na wyzwania demograficzne. Wymaga to m.in. tworzenia bardziej elastycznych form zatrudnienia, które będą przyciągać i zatrzymywać starszych pracowników, a także inwestowania w rozwój ich kompetencji.

Z drugiej strony na rynku pracy obecni są też pracownicy z pokolenia Z, którzy nie chcą brać przykładu ze swoich rodziców czy dziadków i nie zamierzają przepracowywać się ponad swoje siły. Praca nie zajmuje pierwszego miejsca w ich życiu: jedynie 11% przedstawicieli pokolenia Z deklaruje, że ważny jest dla nich rozwój kariery zawodowej.

Jak połączyć tak różne, wydawałoby się, pokolenia w jednej firmie? Z punktu widzenia pracodawców bardzo korzystne jest łączenie kilku pokoleń w przedsiębiorstwie. Warto budować relacje w firmie tak, by Baby Boomers mieli możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, ale także swoim szacunkiem do pracy z młodszymi „Zetkami”. Z kolei młodzi mogą wesprzeć starszych kolegów w nauce nowych technologii.

Jak pozyskać nowe talenty?

57% firm planuje zwiększyć elastyczność czasu i modeli pracy, 37% rozważa zaoferowanie wyższych wynagrodzeń, natomiast 33% przedsiębiorstw zamierza otworzyć się na nowe źródła specjalistów, szukając ich m.in. wśród starszych pracowników.

W obliczu obecnej demografii i starzenia się społeczeństwa na uwagę szczególnie zasługuje ten ostatni sposób na zapełnienie wakatów.

👇Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy👇

 

Rynek pracy