fbpx
DORADZTWO PODATKOWE

Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) i Polska Strefa Inwestycji (PSI)

Czym są specjalne strefy ekonomiczne?

SSE powołano do życia ustawą z 1994 roku. Są to wyodrębnione administracyjnie obszary kraju, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach, polegających na znacznym obniżeniu podatku dochodowego.
W czerwcu 2018 roku weszła w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, której celem jest objęcie strefą (Polska Strefa Inwestycji) niemal 100% terenów inwestycyjnych. Nowe przepisy zniosły ograniczenia terytorialne co do lokalizacji inwestycji.
W Polsce funkcjonuje obecnie kilkanaście specjalnych stref ekonomicznych. Nadzorują one inwestycje, które rozpoczęły się wcześniej. Ponadto do nich właśnie należy rozpatrywanie wniosków i wydawanie nowych decyzji o wsparciu konkretnej inwestycji. Na tej podstawie dane przedsiębiorstwa dostają – lub też nie – ulgę podatkową.

Co należy zrobić, jeżeli chcesz starać się o wsparcie oferowane w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych?

Jeżeli kusi Cię skorzystanie z ulgi podatkowej, musisz spełnić szereg kryteriów określonych w ustawie, a samo miejsce ulokowania inwestycji nie jest już istotne. Ustawodawca zdefiniował kryteria ilościowe (wysokość inwestycji) oraz jakościowe (np. tworzenie wysokopłatnych miejsc pracy, działania badawczo-rozwojowe). Nie oznacza to jednak, że warunki uzyskania ulgi są identyczne w każdym miejscu. Wręcz odwrotnie, różnice mogą być ogromne. Przykładowo, w jednej lokalizacji w Polsce możemy dostać zwolnienie podatkowe dochodzące do 70% zainwestowanej kwoty, podczas gdy w innym miejscu jest to maksymalnie 10%. Różnice dotyczą też wysokości minimalnej wymaganej inwestycji.

Niezależnie od różnic, wysokość wsparcia oferowanego w Polskiej Strefie Inwestycyjnej jest bardzo atrakcyjna. Polega na zwolnieniu z podatku dochodowego CIT lub podatku dochodowego PIT na kilka lub kilkanaście lat.

Wysokość zwolnienia z podatku może dojść nawet do 70% w przypadku małych przedsiębiorstw.

Jeżeli chcesz ubiegać się o wsparcie, musisz przygotować szczegółowy biznes plan i załączyć do niego wymagany komplet dokumentów. Wówczas dana strefa wydaje decyzję, czy będzie wspierała Twoją inwestycję.

Brzmi dość prosto, prawda?
Niestety, tylko w teorii. Jak na razie niewiele firm otrzymało pozytywną decyzję.

Dawid Rejmer

Radca Prawny

Członek ACCA

Skontaktuj się:

Zapisz się na nasz comiesięczny newsletter,
a otrzymasz PDF „7 rzeczy, których nie wiesz o zarządzie sukcesyjnym”

Oto powody:

Doradztwo podatkowe

Dostałeś pozytywną decyzję o wsparciu swojej inwestycji?

Świetnie!
Teraz rozpoczynasz żmudny etap rozliczenia inwestycji, czyli:
Ten etap pochłania mnóstwo czasu i wydaje się formalnością, a tak naprawdę jest bardzo ważny. Od niego zależy, czy wykorzystasz ulgę podatkową. Jeżeli źle rozliczysz projekt, to mimo tego, że posiadasz pozytywną decyzję, nie będziesz mógł skorzystać z ulgi.
Nasz zespół posiada sprawdzone kompetencje z obszaru prawa i finansów. Dzięki nam możesz mieć pewność, że zarówno Twój wniosek o wsparcie będzie optymalnie przygotowany, jak też sama inwestycja rozliczona w taki sposób, by przyniosła oczekiwaną ulgę podatkową.

Ulga badawczo rozwojowa (B+R) i IP Box

Jest to specjalna ulga dla firm, które ponoszą wydatki związane z badaniami i rozwojem. Ma na celu wspieranie podatników, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Zapewne Twoje pierwsze skojarzenie to nowoczesne laboratorium pełne ubranych na biało naukowców. I choć jest w pełni uzasadnione, nie stanowi jedynej możliwości.

Przykładowo:

  • Czy prowadzisz działalność w branży IT, medycznej, farmaceutycznej lub biotechnologicznej?
  • Czy ulepszasz oferowany przez siebie produkt lub usługę?
  • Czy modyfikujesz istniejącą technologię?
  • Czy powiększasz swoją ofertę o nowe produkty?


Być może nawet nie jesteś świadomy, że mógłbyś skorzystać z ulgi B+R.

Z naszą pomocą zidentyfikujesz, czy Twoja firma kwalifikuje się do skorzystania z tej ulgi. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, wtedy doradzimy Ci, jakie wymogi formalne należy spełnić, by ją otrzymać. A wówczas wydatki poniesione na cele badawczo-rozwojowe będziesz mógł dwukrotnie zaliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Co to jest IP BOX?

IP BOX jest nową formą preferencyjnego opodatkowania dochodów, będącą uzupełnieniem ulgi badawczo-rozwojowej. Polega na obniżeniu opodatkowania dochodu z 19% do 5%.

Kto może skorzystać z ulgi IP BOX?

Ulga ta adresowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców, których przychody generowane są z praw własności intelektualnej, na przykład:

  • prawo do programu komputerowego
  • prawo do znaku towarowego,
  • prawo do wzoru użytkowego,
  • prawo do produktu leczniczego.

Ważne jest, by wiedzieć, które przychody można wyodrębnić, aby zostały zakwalifikowane do tej ulgi. Trzeba też we właściwy sposób prowadzić ewidencję przychodów i kosztów dotyczących IP BOX.

Nasi specjaliści pomogą Ci w identyfikacji odpowiednich przychodów. Dodatkowo, zdejmą z Twoich barków obowiązek prowadzenia dodatkowej, obwarowanej przepisami księgowości wymaganej przy korzystaniu z tej ulgi.

Ekonomika podatkowa, czyli po co mi doradztwo podatkowe?

My Cię nie straszymy. Oto pierwsze z brzegu przykłady nagłówków wiadomości poświęconych nieustannym zmianom w prawie podatkowym:
„Kolejne miesiące nie oszczędzą przedsiębiorców!”
„Pojawiają się nowe przepisy i nowe obowiązki”
„Zmiany w prawie podatkowym”
„Końcówka roku 2019 oraz początek 2020 były obfite w zmiany prawne. Dotyczy to również prawa podatkowego”

Prawo podatkowe zmienia się niewyobrażalnie szybko

Zmian jest tak dużo, że nie dasz rady ich monitorować, zajmując się bieżącym prowadzeniem firmy. No chyba, że planujesz porzucić swój biznes i zostać specjalistą do spraw podatków.
A jeżeli chcesz skoncentrować się na prowadzeniu swojego biznesu i rozwijaniu go w ramach obowiązującego prawa podatkowego, skorzystaj z naszej wiedzy.

Chcesz zapłacić niższy podatek?

Jako specjaliści podatkowi nieustannie monitorujemy zmiany w obowiązujących przepisach. Co roku ustawodawca zawiera w prawie podatkowym konkretne zachęty do prowadzenia określonej działalności. Te mechanizmy przewidziane w prawie podatkowym służą temu, by wykorzystując różne ulgi i zwolnienia efektywnie zapłacić mniejszy podatek.

Wykorzystując przewidziane prawem instrumenty możemy doprowadzić do tego, że zapłacisz niższy podatek.

Z doświadczenia wiemy, że jeżeli w firmie powstaje dużo pytań i wątpliwości dotyczących tematów podatkowych, to warto rozważyć podpisanie umowy na stałą obsługę prawną.
Dlaczego?
Ponieważ doradztwo podatkowe jest jednym z elementów naszej obsługi prawnej.

Dodatkowo, jeżeli w trakcie prowadzenia przez Ciebie działalności pojawią się pytania podatkowe dotyczące bardzo wąskiej specjalizacji, wówczas to my szukamy dla Ciebie odpowiedniego specjalisty. Oszczędzasz więc czas. Nasza kancelaria prawno-podatkowa współpracuje z wieloma świetnymi specjalistami i to my gwarantujemy wysoką jakość ich pracy.