fbpx
ROZTERKI SUKCESORA

Od kiedy sięgasz pamięcią, Ona była.

Jak członek rodziny. Zawsze obecna przy stole, podczas rodzinnych świąt i uroczystości. Na wakacjach też. Czasem z Jej powodu nie wyjeżdżaliście na wakacje. „Nie możemy, bo w Firmie dużo się dzieje” – słyszałeś.

Ona – Firma

Przychodziły takie momenty, kiedy wydawało Ci się, że Ona jest ważniejsza dla rodziców niż Ty. Nienawidziłeś Jej wtedy. Chciałeś, żeby rodzice chodzili do „normalnej pracy”: wychodzili rano i wracali o 18:00, jak większość rodziców Twoich kolegów i koleżanek. I żeby przy kolacji nie rozmawiali o klientach, umowach i kłopotach z nowym pracownikiem.
Ale widziałeś też, że prowadzenie firmy jest dla rodziców pasją i że mimo ogromu czasu i wysiłku, jakie wkładają w rodzinny biznes, czerpią z niego olbrzymią satysfakcję. Są z niego dumni, a Ty jesteś dumny z nich i z sukcesu, jaki osiągnęli.

A teraz powoli przychodzi moment, kiedy Twoja relacja z Nią może się zmienić.

Pracujesz w firmie od ukończenia studiów. Na początku ekscytowała Cię myśl o wyzwaniach zawodowych czekających na Ciebie w rodzinnym biznesie, o dołączeniu do rodziców. Z biegiem czasu entuzjazm przygasł i zacząłeś się zastanawiać, czy naprawdę chcesz związać swoją przyszłość z rodzinną firmą. A może powinieneś rozpocząć karierę w dużej korporacji, póki jest na to czas?
Chciałbyś porozmawiać z rodzicami otwarcie na ten temat, ale trudno Ci zainicjować taką rozmowę. Oni też nie poruszają tematu przyszłości firmy, koncentrując się na kwestiach bieżących.

A przecież dręczy Cię wiele pytań i wątpliwości:

Dawid Rejmer

Radca Prawny

Członek ACCA

Skontaktuj się:

Zapisz się na nasz comiesięczny newsletter,
a otrzymasz PDF „7 rzeczy, których nie wiesz o zarządzie sukcesyjnym”

Jak to wszystko poukładać?

1. Punktem wyjścia udanej sukcesji powinna być Twoja chęć. To poważna decyzja. Czy chcesz objąć stery rodzinnej firmy?

2. A może chcesz najpierw zdobyć doświadczenie w innych organizacjach, a zdobytą wiedzę wykorzystać później w rodzinnej firmie?

3. Kolejnym etapem jest rozmowa z rodzicami. Albo raczej rozmowy, bo na pewno będzie ich wiele. Jeżeli oni nie wychodzą z inicjatywą, Ty wybierz odpowiedni moment i zacznij rozmowę. Przygotuj się: więcej o samej sukcesji przeczytasz tutaj.

4. Kiedy zaczniecie rozmawiać, okaże się, że kwestii do ustalenia jest mnóstwo. Najlepiej, jeżeli wspólnie przygotujecie plan, obejmujący kolejne etapy Twojego przygotowania, czyli:

5. Oprócz tego konieczne jest uporządkowanie kwestii prawnych w firmie.

6. A także zabezpieczenie finansowe wszystkich zainteresowanych stron:

Dobrze jest mieć profesjonalne wsparcie w tym procesie.

Niezbędny jest doświadczony doradca, który wspólnie z Wami wypracuje plan sukcesji, dostosowany do Waszej sytuacji. Dobrze przygotowany proces sukcesyjny trwa kilka lat – daje wtedy gwarancję, że wszystkie strony będą dobrze przygotowane do pełnienia nowych ról.
Skontaktuj się z nami. Mamy wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu i przeprowadzaniu procesów sukcesyjnych. Dodatkowo, prowadząc rodzinną firmę, naprawdę rozumiemy Twoje rozterki.