Spadkobiercy zapłacą VAT przy dziedziczeniu przedsiębiorstwa, to już pewne


W 2018 roku weszła w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym, na podstawie której przedsiębiorca może na wypadek śmierci ustanowić zarządcę. Zarządca jest ustanawiany do czasu wyjaśnienia kwestii spadkowych, ale nie dłużej niż na okres 2 lat. Samo ustanowienie zarządu sukcesyjnego nie powoduje negatywnych konsekwencji w podatku VAT.

Pierwsi w Polsce

KF LEX, jako pierwszy podmiot w Polsce brał udział w przygotowaniu wniosku o wydanie interpretacji podatkowej dla podatnika, którego rodzic zmarł przekazując mu w spadku przedsiębiorstwo.

Według organów podatkowych:

Z interpretacji tej wynika, że w momencie ustania zarządu sukcesyjnego (dla tych, którzy taki zarząd powołali) lub w momencie wygaśnięcia prawa do powołania takiego zarządu (dla tych, którzy takiego zarządu nie powołali) należy sporządzić spis z natury.

Co to znaczy?

Oznacza to, że należy „oddać” cały VAT który zmarły przedsiębiorca odliczył lub mógł odliczyć, ale tego nie zrobił licząc od wyposażenia, środków trwałych, zapasów, produkcji w toku, etc. Dodatkowo, jak wynika z nowych przepisów (potwierdzonych interpretacją) żaden spadkobierca nie uniknie podatku, ponieważ dotyczy on zarówno tych, którzy ustanowili zarządcę, jak i tych, którzy go nie ustanowili. W praktyce obowiązek ten obejmie wszystkich podatników VAT, którzy prowadzą działalność na wpisie do CEDIG.

O uzyskanej dla naszej Klientki interpretacji prowadzącej po zmarłej Mamie firmę konfekcyjną, piszą obecnie wszystkie największe gazety, portale branżowe, ogólnopolskie (prawo.plmoney.pl, Dziennik Gazeta Prawna).


Specjaliści i doradcy KF LEX informują regularnie o niebezpieczeństwie powyższego uregulowania VAT od wszystkich towarów w przedsiębiorstwie (zarówno niesprzedane towary, jak i środki trwałe oraz wyposażenie) podczas prowadzonych szkoleń i konferencji na temat zarządu sukcesyjnego i sukcesji biznesu.   

Co dalej?

Gratulujemy wszystkim tym, którzy darząc nas zaufaniem, powierzyli naszym specjalistom losy swojej firmy oraz rodziny na wypadek najtrudniejszych, choć często losowych zdarzeń. Dziś uzyskujecie Państwo kolejne potwierdzenie, że była to słuszna decyzja.
Tych z Państwa, którzy zastanawiają się nad tym czy warto rozpocząć profesjonalny proces sukcesji zachęcamy do podejmowania decyzji.

Uważamy, że byłoby to wielką szkodą, wiedzieć, że istnieje możliwość zabezpieczenia swoich najbliższych przed gigantycznym problemem i z tej możliwości nie skorzystać.

Dziękujemy i zapraszamy do kontaktu: biuro@kf-lex.pl; +48 507 176 051

Więcej:

Podatek VAT po śmierci przedsiębiorcy. Zaskakujące rozwiązanie w prawie

Ministerstwo Rozwoju: Ustawa o sukcesji nie wprowadza dodatkowych obciążeń w VAT