Jak zabezpieczyć finanse w rodzinach patchworkowych

Jak zabezpieczyć finanse w rodzinach patchworkowych?

W Polsce jest około miliona rodzin patchworkowych. Rodzina patchworkowa to inaczej rodzina zrekonstruowana albo inaczej: rodzina „wielorodzinna”. Mówimy o niej wtedy, gdy dwoje partnerów, mających dzieci z poprzednich związków, a często i wspólne dzieci, decyduje się założyć nową rodzinę.

Ta nowa rodzina może mieć dwojaki status: partnerzy mogą zalegalizować związek i zawrzeć powtórny związek małżeński lub też pozostać w związku niesformalizowanym.

Z uwagi na złożoność relacji w rodzinach patchworkowych warto od początku dbać o jak najlepsze ich ułożenie. Również ze wsparciem specjalistów: psychologów lub mediatorów.

Jak ułożyć kwestie finansowe?

Poukładanie spraw finansowych w rodzinie patchworkowej zależy w dużym stopniu od tego, czy partnerzy zawarli powtórny związek małżeński, czy też zdecydowali się pozostać w relacji partnerskiej.

W przypadku związku partnerskiego prowadzącego wspólne gospodarstwo domowe możemy zawrzeć z partnerem/partnerką tzw. umowę kohabitacyjną. Umowę taką dobrze jest zawrzeć na początku wspólnej drogi. Ona może regulować wiele obszarów wspólnego życia, w tym kwestie finansowe. Przykładowo:

  • w jaki sposób partnerzy będą nabywali wspólne rzeczy, aktywa?
  • kto będzie finansował poszczególne przedsięwzięcia?
  • jak zostanie podzielony majątek w przypadku rozstania?

W programie „Pokój na poddaszu”  w TVP3 Katowice dr Małgorzata Rejmer wyjaśnia, jakie możliwości ułożenia wzajemnych zobowiązań mają partnerzy pozostający w związkach partnerskich.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem zabezpieczenia kwestii finansowych w rodzinach patchworkowych do obejrzenia nagrania programu.

Nagranie znajdziesz TUTAJ.

Finanse w rodzinach patchworkowych