Finanse w rodzinach patchworkowych – jak nimi zarządzać?
Małgorzata Rejmer została zaproszona do Programu 3 Polskiego Radia, aby porozmawiać na temat finansów w rodzinach patchworkowych.
Rodziny patchworkowe, czyli inaczej rodziny zrekonstruowane lub wielorodzinne to coraz częstszy model relacji w Polsce. Tworzą go partnerzy, którzy często mają dzieci z poprzednich związków; pojawiają się też ich wspólne dzieci.
Związek taki często wiąże się z szeregiem wyzwań, począwszy od emocjonalnych, przez organizacyjne, a na finansowych skończywszy. Nieuporządkowane kwestie finansowe mogą doprowadzić do zaburzenia relacji między partnerami, warto więc zadbać o nie, najlepiej w momencie, kiedy jesteśmy na początku budowania naszego wspólnego życia.
Co to jest rodzina patchworkowa?
Rodzina patchworkowa to pojęcie szerokie. Obejmuje zarówno związki sformalizowane, czyli takie, w których partnerzy zdecydowali się na ponowne małżeństwo, jak też związki partnerskie, czyli takie, w których partnerzy swojego związku nie zalegalizowali.
Prawo chroni małżonków, którzy wstępują w kolejny związek małżeński podobnie jak tych, którzy zawierają pierwsze małżeństwo. Natomiast szczególnej uwagi wymagają związki partnerskie, gdyż w tym przypadku ustawodawca odwołuje się do tzw. zasady swobody umów. To oznacza, że ochrona partnerów nie odbywa się automatycznie.
Jak zabezpieczyć kwestie finansowe w związkach partnerskich?
Mamy kilka możliwości:
- Model 3 kont
Każdy z partnerów ma własne konto, a dodatkowo posiadają konto wspólne, które oboje zasilają w wysokości, na jaką się umówią. - Umowa konkubencka lub kohabitacyjna, gdy partnerzy tworzą już wspólne gospodarstwo domowe.
Te umowy powinny mieć formę pisemną i warto zasięgnąć opinii eksperta, który będzie mógł doradzić, co sprawdzi się w danej sytuacji. Przykładowo: w jaki sposób będziemy finansowali rzeczy, które będziemy wspólnie nabywali albo jak będziemy spłacali wspólny kredyt, aż po ustalenia dotyczące rozliczeń (też alimentacyjnych) między nami, gdybyśmy zdecydowali się kiedyś rozejść. - Wzajemne pełnomocnictwa (ważne w relacjach z bankami i innymi instytucjami, ale również w przypadku choroby)
- Sporządzenie testamentu, najlepiej w formie aktu notarialnego (warto przedtem skorzystać z usługi doradcy spadkowego)
- Umowa dożywocia
Rozwiązań jest dużo i są one różnorodne, warto więc z nich korzystać, żeby zabezpieczyć ważne dla nas kwestie.