WSPÓLNIK
Było Was trzech...
… i 17 lat temu wspólnie założyliście firmę handlową w formie spółki jawnej.
Zaczęliście od prowadzenia delikatesów w centrum miasta.
Teraz jesteście właścicielami 8 sklepów sieci Delikatesy na Szóstkę oraz 2 restauracji.
Świetnie się uzupełniacie kompetencjami: Ty jesteś odpowiedzialny za działalność handlową spółki, Krzysztof – za działalność operacyjną, a Adam – za finanse i administrację. Ostatnie lata przyniosły Wam naprawdę dobre wyniki finansowe. Masz poczucie, że wreszcie przyszedł czas, by zacząć zbierać owoce wieloletniej ciężkiej pracy.
Rozmawiacie na temat przyszłości i tego, jak widzicie dalsze losy firmy.
Nigdy wcześniej nie zastanawialiście się nad tym, gdyż mieliście wystarczająco dużo bieżącej pracy. W trakcie rozmów okazało się jednak, że sporo Was różni.
Wasze pragnienia:
- Adam, który nie ma rodziny, nie ma ochoty podejmować żadnych działań i najchętniej za kilka lat sprzedałby swoje udziały, by cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem.
- Krzysztofowi, który ma niepracującą zawodowo żonę i dwójkę niepełnoletnich dzieci, najbardziej zależy na zabezpieczeniu swojej rodziny.
- A Ty chciałbyś wycofać się w pewnym momencie na emeryturę, mieć zabezpieczenie finansowe, a udziały przekazać najstarszemu synowi, obecnie studentowi.
Czy wiecie, jaka jest rzeczywistość prawna, w której działacie?
Oto niebezpieczeństwa obecnej sytuacji formalno-prawnej spółki:
- Jeżeli zabraknie któregoś z Was, spółka ulegnie rozwiązaniu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
► Tak dzieje się w przypadku spółek cywilnych, jawnych i komandytowych. - W przypadku śmierci Krzysztofa, jego żona, która zawsze deklarowała niechęć do biznesu i na pewno nie zaangażuje się w pracę w firmie, będzie uprawniona do pobierania zysku.
► Zgodnie z prawem do spółki mogą wejść spadkobiercy zmarłego wspólnika, nawet jeżeli nie znają się na prowadzeniu biznesu. - Ty i Krzysztof macie małoletnie dzieci, co oznacza zaangażowanie sądu rodzinnego w działalność spółki w przypadku śmierci jednego z Was.
► Zgodnie z prawem do spółki mogą wejść dzieci poniżej 18 roku życia, za które w najważniejszych kwestiach będzie się wypowiadał sąd opiekuńczy a nie rodzic lub opiekun prawny. Przykładowo, sąd będzie musiał wyrazić zgodę na zaciągnięcie kredytu przez spółkę. - Śmierć jednego z Was może zachwiać pozycją rynkową spółki z uwagi na spory pomiędzy pozostałymi wspólnikami a spadkobiercami zmarłego wspólnika.
► Spadkobiercy mogą blokować podejmowanie kluczowych decyzji w spółce, co w efekcie prowadzi do paraliżu decyzyjnego.
Małgorzata Rejmer
Doktor Nauk Prawnych
Członek MDRT
Skontaktuj się:
Powiązane
Zapisz się na nasz comiesięczny newsletter,
a otrzymasz PDF „7 rzeczy, których nie wiesz o zarządzie sukcesyjnym”
Możliwe rozwiązania:
- Spokojne zaplanowanie sukcesji w gronie wszystkich wspólników.
- Ustalenie zasad sukcesji udziałów w spółce, czyli komu przysługują udziały po śmierci któregoś ze wspólników.
- Ustalenie, jak ma wyglądać biznes w przypadku śmierci jednego ze wspólników.
- Określenie zasad rozliczania z rodziną zmarłego wspólnika, jeżeli spadkobiercy nie przejmą udziałów (tzw. ekwiwalent)
- Przygotowanie zabezpieczeń finansowych na potrzeby rozliczeń z rodziną wspólnika.
Dzięki powyższym działaniom unikniecie czarnych scenariuszy. Zabezpieczycie siebie i Wasze rodziny i przygotujecie się zawczasu na ewentualne rozliczenia finansowe. Zapewnicie też sobie spokój i możliwość cieszenia się owocami wieloletniej pracy.
Nasze bogate doświadczenie w prowadzeniu procesów sukcesyjnych pozwoli wspólnie wypracować optymalne rozwiązania, dostosowane do Waszej konkretnej sytuacji.
Dostarczymy Wam specjalistyczną wiedzę i pokażemy instrumenty prawne i finansowe, które możecie wykorzystać.