CO TO JEST SUKCESJA W FIRMIE, CZYLI ZMIANA WARTY
Sukcesja biznesu - definicja
Sukcesja jest procesem służącym przekazaniu:
- wiedzy
- władzy
- i własności biznesu
w oparciu o wspólnie wyznawane wartości, a także w terminie oraz na warunkach uzgodnionych wspólnie przez:
Sukcesja w firmie rodzinnej może być również przygotowaniem przedsiębiorstwa do sprzedaży. Dzieje się tak w sytuacji, gdy właściciel nie będzie mógł lub nie będzie chciał prowadzić biznesu, a jednocześnie nie ma możliwości przekazania firmy w ręce członków rodziny.
Twoje cele, czyli po co Ci sukcesja?
- unieśmiertelnienie przedsiębiorstwa – prawne i praktyczne;
- rozwój firmy – przekazanie biznesu wybranym osobom;
- zabezpieczenie majątku prywatnego i firmowego.
10 etapów sukcesji firmy rodzinnej
1. Analiza Twoich oczekiwań i zdefiniowanie celów sukcesji.
2. Dobór najkorzystniejszego modelu sukcesji.
3. Audyt prawny.
4. Doradztwo prawne i finansowe – rekomendacja i wybór optymalnej dla Ciebie formy prawnej i struktury organizacyjnej firmy.
5. Sporządzenie wycen dla potrzeb aportu, przekształcenia przedsiębiorstwa i obliczenia zachowków.
6. Ewentualna zmiana formy prawnej.
7. Przeprowadzenie procesu aportu lub przekształcenia.
8. Wdrożenie rozwiązań w zakresie następstwa prawnego oraz nowej organizacji firmy rodzinnej.
9. Sporządzenie profesjonalnych, wielowariantowych rozrządzeń testamentowych.
10. Wsparcie dla nestorów, członków rodziny i sukcesorów w procesie przekazywania i przejmowania biznesu.
Małgorzata Rejmer
Doktor Nauk Prawnych
Członek MDRT
Skontaktuj się:
Zapisz się na nasz comiesięczny newsletter,
a otrzymasz PDF „7 rzeczy, których nie wiesz o zarządzie sukcesyjnym”
Proces sukcesji firmy rodzinnej jest wieloetapowy i obejmuje kompleksowe usługi z zakresu:
- doradztwa prawnego
- doradztwa reorganizacyjnego
- doradztwa negocjacyjnego
- doradztwa finansowego
- doradztwa spadkowego
- doradztwa podatkowego
- doradztwa księgowego
Sukcesja w firmie rodzinnej
Założenie własnej firmy oraz zarządzanie nią w taki sposób, aby odniosła ona sukces na rynku, to wymagający i długotrwały proces, który jednak może przynieść nie tylko zyski, ale też mnóstwo satysfakcji. Prędzej czy później przychodzi jednak moment, w którym założyciel będzie musiał podjąć decyzję o tym, komu i w jaki sposób przekazać władzę nad przedsiębiorstwem. Właśnie w tym pomoże doradca sukcesyjny z Kancelarii Finansowej LEX. Specjalizujemy się w sukcesji firm rodzinnych, pomagając zaplanować, a także przeprowadzić cały proces przekazania własności, władzy oraz wiedzy wybranym sukcesorom lub dokonać sprzedaży przedsiębiorstwa.Profesjonalne doradztwo sukcesyjne w KF LEX
Kancelaria Finansowa LEX to zespół specjalistów od wielu lat zajmujących się udzielaniem profesjonalnej pomocy w zakresie sukcesji w firmach rodzinnych. Zdajemy sobie sprawę, jak skomplikowanym, a jednocześnie odpowiedzialnym procesem jest przekazanie przedsiębiorstwa w ręce sukcesorów, dlatego nasze usługi mają charakter interdyscyplinarny, obejmując kompleksowe doradztwo sukcesyjne, w tym:- prawne,
- finansowe,
- podatkowe,
- księgowe,
- spadkowe,
- reorganizacyjne,
- psychologiczne,
- negocjacyjne i mediacyjne.
Efektywna sukcesja firmy z pomocą ekspertów
Sukcesja firmy, przeprowadzona z pomocą wykwalifikowanych doradców sukcesyjnych, to idealny sposób na zadbanie o utrzymanie jej pozycji na rynku oraz możliwości rozwoju, a zarazem zabezpieczenie potrzeb zarówno biznesu, jak i spadkobierców. W ramach naszych usług przeanalizujemy Twoje oczekiwania i cele sukcesji firmy rodzinnej, przeprowadzimy audyt, dobierzemy odpowiednie metody oraz zgromadzimy niezbędną dokumentację. Następnie wspólnie przejdziemy przez cały proces przekazywania własności. Zachęcamy więc do współpracy z Kancelarią Finansową LEX!Jakie są modele sukcesji w firmach rodzinnych?
- Firma zostaje w rękach rodziny - do zarządzania firmą przygotowywany jest jeden lub kilku członków rodziny.
- Firma zostaje w rękach rodziny, ale właściciele decydują się na zatrudnienie menedżera zewnętrznego.
- Właścicielami firmy zostają wspólnicy.
- Sprzedaż firmy – to też jedna z opcji sukcesji w firmie rodzinnej.
Najważniejsze aspekty procesu sukcesji firmy
Jaka jest obecna struktura własności w firmie rodzinnej?
Być może masz firmę, która powinna zostać podzielona na dwie lub trzy z uwagi na optymalizację kosztów. A może sytuacja jest odwrotna: korzystniej byłoby połączyć kilka firm w jedną. Dobrze wiedzieć, czy przekształcenie przedsiębiorstwa jest konieczne i jakie działanie w tym zakresie będzie najlepsze w Twojej sytuacji.
Jaka jest forma prawna Twojego przedsiębiorstwa
Czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, opartą o wpis do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej)? Niestety, firmy prowadzone w formie działalności gospodarczej mają mniejsze szanse na przetrwanie w przypadku śmierci właściciela firmy. Oczywiście, członkowie rodziny mają prawo dziedziczenia majątku firmowego, ale nie wchodzą automatycznie w rolę przedsiębiorcy. W przypadku śmierci przedsiębiorcy konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego, zawarcie nowych umów z pracownikami, kontrahentami i bankami. Przedłużający się okres zawieszenia i niepewności może mieć zły wpływ na prowadzoną działalność.
Zarząd sukcesyjny
Ułatwieniem procesu dziedziczenia przez spadkobierców firmy rodzinnej jest bez wątpienia powołanie zarządcy sukcesyjnego, zgodnie z ustawą, która weszła w życie z dniem 25 listopada 2018 roku. Wszystkie umowy zawarte przez właściciela firmy są po śmierci przedsiębiorcy kontynuowane, ponieważ zarządca przejmuje jego obowiązki i uprawnienia.
Powołanie zarządcy sukcesyjnego nie rozwiązuje jednak całkowicie problemu sukcesji firmy jednoosobowej, ponieważ:
- Zarządca sukcesyjny może zarządzać firmą maksymalnie przez 2 lata;
- Funkcję zarządcy sukcesyjnego można powierzyć jedynie osobie, na którą zgodzi się zdecydowana większość spadkobierców – 85%;
- Przedsiębiorstwo w sensie funkcjonalnym jest nadal niezbywalne za życia właściciela;
- Właściciel nadal odpowiada majątkiem osobistym.
Odmiennie jest w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki handlowej. Dlatego też częstym rozwiązaniem wybieranym przez właścicieli firm rodzinnych jest przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę. W przypadku śmierci przedsiębiorcy umożliwia to kolejnemu pokoleniu prowadzenie przedsiębiorstwa bez większych zakłóceń i zgodnie z dotychczasowymi zasadami.
Więcej na temat instytucji zarządcy sukcesyjnego przeczytasz w artykule: „Kiedy ustanowiony zarząd sukcesyjny wygasa z mocy prawa?”
Dlaczego warto przekształcić działalność w spółkę?
1. Jedną z największych korzyści przekształcenia jest ograniczenie odpowiedzialności. Będąc wspólnikiem nie odpowiadasz najczęściej swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność każdego ze wspólników jest ograniczona do wniesionego przez niego wkładu.
Uwaga! Nie jesteś jednak zwolniony ze zobowiązań, które powstały przez przekształceniem działalności w spółkę.
2. Przekształcenie jest neutralne podatkowo. Dotychczasowy majątek Twojej działalności gospodarczej stanie się po prostu majątkiem spółki i nie zapłacisz od tego żadnego podatku.
3. Nowa spółka przejmuje wszystkie umowy z kontrahentami i pracownikami. Zachowujesz też koncesje, zezwolenia i ulgi, które dotychczas miałeś.
Ile jest warta firma?
Ważnym elementem procesu przekazania własności firm rodzinnych kolejnemu pokoleniu jest dokonanie wyceny przedsiębiorstwa. Być może trzeba będzie spłacić część spadkobierców, czyli rozliczyć się z tymi członkami rodziny, którzy nie dziedziczą firmy. Konieczne jest też sporządzenie wycen na potrzeby aportu, przekształcenia firmy i wyliczenia zachowków.
Moje finanse
Na pewno zastanawiasz się, jak zabezpieczyć swoją przyszłość finansową. Bez wątpienia chcesz żyć na tym samym poziomie, do jakiego przywykłeś.
Przykładowo, możesz zdecydować się na przeniesienie części majątku do osobnej spółki, która docelowo stanie się Twoim źródłem zabezpieczenia na przyszłość.
Brak gwarantowanego dochodu na emeryturze dla nestora (właściciela firmy) jest jednym z 3 głównych powodów nieudanej sukcesji. Prawdopodobnie ani nie chcesz martwić się, z czego będziesz żyć za kilka / kilkanaście lat, ani nie chcesz dołączyć do grona tych, którzy odnieśli porażkę w sukcesji.
Przekazanie firmy dziecku
To pierwsza, automatyczna w zasadzie myśl, która nasuwa się większości właścicieli. Oczywiście, pojawiają się kolejne pytania. Czy chcę przekazać firmę jednemu dziecku, czy też, na przykład, dwójce.
Jak podzielić udziały?
Weź pod uwagę, że pomysły Twoich sukcesorów na dalsze prowadzenie firmy mogą się różnić i wówczas, gdy dysponują oni równymi udziałami, mogą doprowadzić do paraliżu działalności. Z tego względu lepiej jest, by jedna osoba miała udziały większościowe i tym samym decydujący głos w kierowaniu firmą.
Żaden z członków rodziny nie jest chętny do prowadzenia firmy
Czasami dorosłe dzieci właściciela firmy mają już własne, ułożone życie zawodowe i przejęcie przedsiębiorstwa od rodziców nie jest szczytem ich marzeń. Bywają i takie sytuacje – każdy członek rodziny ma prawa do własnych decyzji. Dobrze jednak omówić tę kwestię w kręgu rodziny w szczerej rozmowie.
I nawet, jeżeli Twoje dzieci nie są zainteresowane przejęciem firmy, nadal masz dwie opcje:
- zatrudnienie tzw. menedżera zewnętrznego lub
- sprzedaż firmy, po wcześniejszym przekształceniu jej w spółkę.
Sukcesja w firmie rodzinnej - warto jak najszybciej rozpocząć proces sukcesji
Skuteczna sukcesja firm rodzinnych wymaga działania w ramach zaplanowanego procesu. Im więcej czasu będzie miał sukcesor na dobre przygotowanie się do nowej roli, tym skuteczniejszy będzie jako Twój następca.
Zanim członkowie rodziny przejmą uprawnienia do zarządzania, muszą się dużo nauczyć i zdobyć określone kompetencje. Menedżer zewnętrzny również potrzebuje czasu, by w pełni przejąć Twoje kompetencje. Dopiero wtedy będziesz mógł mieć pewność, że Twój sukcesor odniesie sukces.