14 grudnia 2022 Sejm uchwalił ustawę o fundacji rodzinnej, nad którą prace trwały kilka lat.
Głównym celem powołania fundacji rodzinnej jest bezpieczna i skuteczna międzypokoleniowa sukcesja w biznesie, która umożliwi zachowanie majątku rodzinnego na pokolenia.
Przykład państw, w których instytucja fundacji rodzinnej działa od lat pokazuje, że sprawdza się ona bardzo dobrze. Fundacja gwarantuje ciągłość funkcjonowania firmy i zabezpiecza przed rozdrobnieniem majątku rodzinnego.
Fundacja rodzinna to osoba prawna tworzona w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na ich rzecz zgodnie z celami fundacji.
Fundatorem może być wyłącznie osoba fizyczna, która złoży oświadczenie o ustanowieniu fundacji w formie aktu założycielskiego lub w testamencie notarialnym. Fundację rodzinną będzie mogło utworzyć także kilku fundatorów.
Fundacja rodzinna będzie mogła wykonywać działalność gospodarczą w ograniczonym zakresie:
- może zbywać mienie, jeśli nie było one nabyte celem dalszej odsprzedaży, a także wynajmować nieruchomości;
- może mieć udział w spółkach, udzielać pożyczek oraz prowadzić gospodarstwo rolne.
Ustawa przewiduje ułatwienia podatkowe, przykładowo, świadczenia dla beneficjentów z najbliższej rodziny będą opodatkowane podatkiem dochodowym w wysokości 15%.
Wprowadzono nowe zasady dotyczące zachowku:
- przewidziano możliwość odroczenia terminu płatności zachowku, rozłożenia go na raty czy nawet obniżenia jego wysokości;
- do spadku nie będzie doliczać się funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej, o ile został od wniesiony wcześniej niż 10 lat od daty otwarcia spadku.
Teraz ustawa znajduje się w Senacie, który również może wprowadzić swoje poprawki.
Jeżeli interesuje Cię temat fundacji rodzinnej, zapraszamy do kontaktu z nami już teraz.