Czy wiesz, że najstarsze sieci franczyzowe liczą sobie już ponad 100 lat?

Jako ciekawostkę warto wymienić nieznaną w Polsce japońską sieć Yoshinoya, która powstała w 1899 roku w Tokio, a obecnie posiada ponad 2000 lokali na całym świecie. Jej sztandarowym daniem jest gyudon, czyli ryż z plasterkami wołowiny i cebuli, polany słodkawym sosem.

Do najbardziej znanych systemów franczyzowych należą, oczywiście, amerykańskie sieci barów szybkiej obsługi.

Najstarszą franczyzą tego typu jest najprawdopodobniej A&W Restaurants Inc. Firma otworzyła swój pierwszy lokal w 1919 roku w Kalifornii. Na początku sprzedawano tam jedynie root beer, czyli bezalkoholowe piwo korzenne, by po pewnym czasie rozszerzyć asortyment o typowe dania typu fast food.
Z uwagi na to, że A&W zaczynała od sprzedaży piwa, a nie fast foodu, niektórzy przyznają palmę starszeństwa sieci White Castle, która rozpoczęła działalność w 1921 roku w Kansas.
Pozostawmy rozstrzygnięcie tej kwestii wielbicielom soczystych burgerów. Jakkolwiek by nie było, warto wiedzieć, że koncept franczyzy jest już stuletnim dziadkiem!

Na czym polega franczyza i umowa franczyzowa?

Franczyza jest to prowadzenie własnego, odrębnego biznesu pod szyldem cudzej marki. Jest systemem bliskiej współpracy pomiędzy dwoma prawnie i finansowo odrębnymi przedsiębiorstwami. Jedna ze stron pełni rolę franczyzodawcy, a druga – franczyzobiorcy.

Franczyzodawca jest tą stroną, która posiada funkcjonujący, zyskowny i przetestowany pomysł na biznes. Jeżeli ów model biznesowy jest możliwy do powielenia, wówczas umożliwia drugiej stronie (franczyzobiorcy) prowadzenie odrębnego biznesu, ale opartego o dokładnie określone zasady. Zasady te są spisane w formie umowy franczyzowej.

Dawid Rejmer

Radca Prawny

Członek ACCA

Skontaktuj się:

Zapisz się na nasz comiesięczny newsletter,
a otrzymasz PDF „7 rzeczy, których nie wiesz o zarządzie sukcesyjnym”

Jakie są podstawowe zasady franczyzy?

Franczyzodawca:

Franczyzobiorca:

Jakie są zalety i wady franczyzy?

Zalety franczyzy dla franczyzobiorcy:

Wady franczyzy dla franczyzobiorcy:

Zalety franczyzy dla franczyzodawcy:

Wady franczyzy dla franczyzodawcy:

Umowa franczyzowa

Warto wiedzieć, że umowa franczyzowa nie jest uregulowana przepisami prawa cywilnego. Oznacza to, że obie strony mają dość dużą dowolność w kształtowaniu jej treści. Z uwagi na różnorodność branż, w których działają firmy franczyzowe, trudno jest określić stały zakres zagadnień objętych umową. Umowy franczyzowe dostępne w internecie obejmują jedynie wycinek kwestii, które powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w profesjonalnej umowie.

Jeżeli jesteś zainteresowany rozwinięciem sieci franczyzowej, możemy pomóc Ci w opracowaniu korzystnego modelu biznesowego, bezpiecznego pod kątem prawnym. Opracujemy również profesjonalną umowę franczyzową.

Jeżeli chcesz zostać franczyzobiorcą, pomożemy Ci ocenić propozycję prawną i biznesową franczyzodawcy oraz doradzimy w kwestii formy prowadzenia działalności.

Dowiedz się więcej, jeżeli jesteś: