O finansach w rodzinach patchworkowych w TVP3
Rodzina patchworkowa, inaczej rodzina zrekonstruowana lub wielorodzinna to coraz częstszy model relacji w Polsce. Szacuje się, że jest obecnie około miliona takich rodzin, a liczba ta szybko rośnie.
W rodzinach patchworkowych, oprócz zwyczajnych problemów, jakie pojawiają się w każdej rodzinie, mamy też do czynienia z problemami typowymi dla rodzin rekonstruowanych. Dotyczą one kwestii związanych z przeszłością – mamy byłych partnerów, dzieci z poprzednich związków i tworzymy nową rodzinę.
W TVP3 Warszawa odbyła się ciekawa rozmowa na temat istotny dla wszystkich rodzin, a komplikujący się zwłaszcza w rodzinach patchworkowych, a mianowicie na temat finansów i ich zabezpieczenia. Gościem programu była dr Małgorzata Rejmer z Kancelarii Finansowej LEX.
Finanse w rodzinie
Finanse są bardzo ważnym obszarem w każdej rodzinie. Kiedy kwestia nie jest właściwie uregulowana, pojawiają się napięcia i nieporozumienia, utrudniające budowanie szczęśliwego związku.
- Model 3 kont
Każdy z partnerów ma własne konto, a dodatkowo posiadają konto wspólne, które zasilają w ustalonej wcześniej wysokości. - Umowa konkubencka lub kohabitacyjna, gdy już tworzymy wspólne gospodarstwo domowe.
Te umowy mogą regulować bardzo wiele kwestii. Począwszy od odpowiedzi, w jaki sposób będziemy finansowali rzeczy, które będziemy wspólnie nabywali albo jak będziemy spłacali wspólny kredyt, aż po ustalenia dotyczące rozliczeń między nami, gdybyśmy zdecydowali się kiedyś rozejść. - Wzajemne pełnomocnictwa
- Ubezpieczenia na życie
- Umowa dożywocia
- Testament
Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakie rozwiązania prawne będą najlepsze dla naszej rodziny, warto zasięgnąć opinii eksperta, który będzie w stanie doradzić, co sprawdzi się w naszej konkretnej sytuacji.
Największe wyzwania rodzin patchworkowych w obszarze finansów
Partnerzy, którzy nie decydują się na zawarcie ponownego związku małżeńskiego, powinni sami zadbać o uregulowanie kwestii finansowych, ponieważ nie mają szans na dochodzenie swych praw na drodze sądowej. Związki partnerskie nie są bowiem niejako automatycznie chronione przez ustawodawcę w sposób, w jaki chronione są związki małżeńskie.
„Dobry związek, również w zakresie finansów to ten, w którym przewidzimy różne scenariusze.”