DORADZTWO PODATKOWE

Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) i Polska Strefa Inwestycji (PSI)

Czym są specjalne strefy ekonomiczne?

SSE powołano do życia ustawą z 1994 roku. Są to wyodrębnione administracyjnie obszary kraju, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach, polegających na znacznym obniżeniu podatku dochodowego.
W czerwcu 2018 roku weszła w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, której celem jest objęcie strefą (Polska Strefa Inwestycji) niemal 100% terenów inwestycyjnych. Nowe przepisy zniosły ograniczenia terytorialne co do lokalizacji inwestycji.
W Polsce funkcjonuje obecnie kilkanaście specjalnych stref ekonomicznych. Nadzorują one inwestycje, które rozpoczęły się wcześniej. Ponadto do nich właśnie należy rozpatrywanie wniosków i wydawanie nowych decyzji o wsparciu konkretnej inwestycji. Na tej podstawie dane przedsiębiorstwa dostają – lub też nie – ulgę podatkową.

Co należy zrobić, jeżeli chcesz starać się o wsparcie oferowane w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych?

Jeżeli kusi Cię skorzystanie z ulgi podatkowej, musisz spełnić szereg kryteriów określonych w ustawie, a samo miejsce ulokowania inwestycji nie jest już istotne. Ustawodawca zdefiniował kryteria ilościowe (wysokość inwestycji) oraz jakościowe (np. tworzenie wysokopłatnych miejsc pracy, działania badawczo-rozwojowe). Nie oznacza to jednak, że warunki uzyskania ulgi są identyczne w każdym miejscu. Wręcz odwrotnie, różnice mogą być ogromne. Przykładowo, w jednej lokalizacji w Polsce możemy dostać zwolnienie podatkowe dochodzące do 70% zainwestowanej kwoty, podczas gdy w innym miejscu jest to maksymalnie 10%. Różnice dotyczą też wysokości minimalnej wymaganej inwestycji.

Niezależnie od różnic, wysokość wsparcia oferowanego w Polskiej Strefie Inwestycyjnej jest bardzo atrakcyjna. Polega na zwolnieniu z podatku dochodowego CIT lub podatku dochodowego PIT na kilka lub kilkanaście lat.

Wysokość zwolnienia z podatku może dojść nawet do 70% w przypadku małych przedsiębiorstw.

Jeżeli chcesz ubiegać się o wsparcie, musisz przygotować szczegółowy biznes plan i załączyć do niego wymagany komplet dokumentów. Wówczas dana strefa wydaje decyzję, czy będzie wspierała Twoją inwestycję.

Brzmi dość prosto, prawda?
Niestety, tylko w teorii. Jak na razie niewiele firm otrzymało pozytywną decyzję.

Dawid Rejmer

Radca Prawny

Członek ACCA

Skontaktuj się:

Zapisz się na nasz comiesięczny newsletter,
a otrzymasz PDF „7 rzeczy, których nie wiesz o zarządzie sukcesyjnym”

Oto powody:

Doradztwo podatkowe

Dostałeś pozytywną decyzję o wsparciu swojej inwestycji?

Świetnie!
Teraz rozpoczynasz żmudny etap rozliczenia inwestycji, czyli:
Ten etap pochłania mnóstwo czasu i wydaje się formalnością, a tak naprawdę jest bardzo ważny. Od niego zależy, czy wykorzystasz ulgę podatkową. Jeżeli źle rozliczysz projekt, to mimo tego, że posiadasz pozytywną decyzję, nie będziesz mógł skorzystać z ulgi.
Nasz zespół posiada sprawdzone kompetencje z obszaru prawa i finansów. Dzięki nam możesz mieć pewność, że zarówno Twój wniosek o wsparcie będzie optymalnie przygotowany, jak też sama inwestycja rozliczona w taki sposób, by przyniosła oczekiwaną ulgę podatkową.

Ulga badawczo rozwojowa (B+R) i IP Box

Jest to specjalna ulga dla firm, które ponoszą wydatki związane z badaniami i rozwojem. Ma na celu wspieranie podatników, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Zapewne Twoje pierwsze skojarzenie to nowoczesne laboratorium pełne ubranych na biało naukowców. I choć jest w pełni uzasadnione, nie stanowi jedynej możliwości.

Przykładowo:

  • Czy prowadzisz działalność w branży IT, medycznej, farmaceutycznej lub biotechnologicznej?
  • Czy ulepszasz oferowany przez siebie produkt lub usługę?
  • Czy modyfikujesz istniejącą technologię?
  • Czy powiększasz swoją ofertę o nowe produkty?


Być może nawet nie jesteś świadomy, że mógłbyś skorzystać z ulgi B+R.

Z naszą pomocą zidentyfikujesz, czy Twoja firma kwalifikuje się do skorzystania z tej ulgi. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, wtedy doradzimy Ci, jakie wymogi formalne należy spełnić, by ją otrzymać. A wówczas wydatki poniesione na cele badawczo-rozwojowe będziesz mógł dwukrotnie zaliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Co to jest IP BOX?

IP BOX jest nową formą preferencyjnego opodatkowania dochodów, będącą uzupełnieniem ulgi badawczo-rozwojowej. Polega na obniżeniu opodatkowania dochodu z 19% do 5%.

Kto może skorzystać z ulgi IP BOX?

Ulga ta adresowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców, których przychody generowane są z praw własności intelektualnej, na przykład:

  • prawo do programu komputerowego
  • prawo do znaku towarowego,
  • prawo do wzoru użytkowego,
  • prawo do produktu leczniczego.

Ważne jest, by wiedzieć, które przychody można wyodrębnić, aby zostały zakwalifikowane do tej ulgi. Trzeba też we właściwy sposób prowadzić ewidencję przychodów i kosztów dotyczących IP BOX.

Nasi specjaliści pomogą Ci w identyfikacji odpowiednich przychodów. Dodatkowo, zdejmą z Twoich barków obowiązek prowadzenia dodatkowej, obwarowanej przepisami księgowości wymaganej przy korzystaniu z tej ulgi.

Ekonomika podatkowa, czyli po co mi doradztwo podatkowe?

Oto pierwsze z brzegu przykłady nagłówków wiadomości poświęconych nieustannym zmianom w prawie podatkowym:

„Kolejne miesiące nie oszczędzą przedsiębiorców!”
„Pojawiają się nowe przepisy i nowe obowiązki”
„Zmiany w prawie podatkowym” 

Prawo podatkowe zmienia się niewyobrażalnie szybko

Zmian jest tak dużo, że nie dasz rady ich monitorować, zajmując się bieżącym prowadzeniem firmy. No chyba, że planujesz porzucić swój biznes i zostać specjalistą do spraw podatków.
A jeżeli chcesz skoncentrować się na prowadzeniu swojego biznesu i rozwijaniu go w ramach obowiązującego prawa podatkowego, skorzystaj z naszej wiedzy.

Chcesz zapłacić niższy podatek?

Jako specjaliści podatkowi nieustannie monitorujemy zmiany w obowiązujących przepisach.


Co roku ustawodawca zawiera w prawie podatkowym konkretne zachęty do prowadzenia określonej działalności. Te mechanizmy przewidziane w prawie podatkowym służą temu, by wykorzystując różne ulgi i zwolnienia efektywnie zapłacić mniejszy podatek.

Wykorzystując przewidziane prawem instrumenty możemy doprowadzić do tego, że zapłacisz niższy podatek.

Z doświadczenia wiemy, że jeżeli w firmie powstaje dużo pytań i wątpliwości dotyczących tematów podatkowych, to warto rozważyć podpisanie umowy na stałą obsługę prawną.


Dlaczego?


Ponieważ doradztwo podatkowe jest jednym z elementów naszej obsługi prawnej.

Dodatkowo, jeżeli w trakcie prowadzenia przez Ciebie działalności pojawią się pytania podatkowe dotyczące bardzo wąskiej specjalizacji, wówczas to my szukamy dla Ciebie odpowiedniego specjalisty. Oszczędzasz więc czas. Nasza kancelaria prawno-podatkowa współpracuje z wieloma świetnymi specjalistami i to my gwarantujemy wysoką jakość ich pracy.