fbpx
Fundacja rodzinna – podsumowanie po 6 miesięcach

Fundacja rodzinna atrakcyjnym wyborem

Ustawa o fundacji rodzinnej weszła w życie pół roku temu. Z tej okazji na antenie Programu 1 Polskiego Radia zaproszeni goście dokonali podsumowania 6 miesięcy jej funkcjonowania. W audycji wziął udział Dawid Rejmer z naszej Kancelarii.  

Fundacje rodzinne w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pod koniec roku został najprawdopodobniej przekroczony próg pierwszego tysiąca wniosków złożonych o rejestrację (do 18 grudnia złożono 827 wniosków). Warto dodać, że ustawodawca spodziewał się około 300 wniosków w tym okresie, co oznacza, że rzeczywistość znacznie przewyższyła oczekiwania.

Dla kogo fundacja rodzinna?

Fundacja rodzinna jest bardzo atrakcyjną formą chronienia i pomnażania majątku. Dawid Rejmer podkreślił, że decyzja o założeniu fundacji powinna być przemyślana: trzeba dobrze przygotować się do jej założenia i postawić sobie konkretny cel.

Jakie mogą być jej cele?

  • Zabezpieczenie rodziny.
  • Doprowadzenie do tego, że firma, którą teraz prowadzę, zostanie za kilka lat przejęta przez moje dzieci.
  • Jeżeli natomiast prowadzę inwestycje na rynku kapitałowym i chciałbym mieć odpowiednią platformę inwestycyjną, to moim celem może być wykorzystanie w tym celu fundacji rodzinnej.

Dopiero po wyznaczeniu celu dla przyszłej fundacji rodzinnej możemy przejść do przygotowania projektu statutu, który jest najważniejszym dokumentem określającym zasady działania i przepisy fundacji.

Co robimy, gdy mamy już projekt statutu?

  • Udajemy się do notariusza, aby statut przybrał formę aktu notarialnego.
  • Składamy oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej.
  • Ustanawiamy organy fundacji.
  • Wnosimy fundusz założycielski.
  • Składamy wniosek o wpis do rejestru fundacji rodzinnych, który jest prowadzony przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

Obecnie czas oczekiwania na rejestrację fundacji rodzinnej wynosi około 3 miesięcy.

👇Całej rozmowy posłuchasz tutaj👇

 

fundacja rodzinna podsumowanie