Mediacja w procesie sukcesji

Mediacja w procesie sukcesji

W firmach rodzinnych mediacja w procesie sukcesji często odbywa się pomiędzy członkami rodziny, na przykład między małżonkami, między dziećmi a rodzicami, między rodzeństwem. Mediacja w procesie sukcesji jest dlatego tak ważna, ponieważ często ceną, jaką rodziny płacą za swój sukces biznesowy jest pewna dysfunkcyjność. Gdy życie zawodowe miesza się z prywatnym łatwo o napięcia i nieporozumienia, które prowadzą do braku otwartej komunikacji.

Profesjonalne przeprowadzenie sukcesji w firmie rodzinnej wymaga zaangażowania w proces wszystkich najważniejszych członków rodziny, zwłaszcza nestora, sukcesora, ich współmałżonków, a także dzieci, które nie będą przejmowały biznesu.

Sukcesja wymaga działania w warunkach win-win

Jeżeli ktokolwiek będzie miał poczucie przegranej, proces sukcesji jest skazany na niepowodzenie. Dlatego tak ważne jest, aby pozyskać wszystkich do współpracy. Nam jako ekspertom w zakresie firm rodzinnych, łatwiej jest wejść w rolę mediatora, ponieważ zachowujemy obiektywizm w ocenie sytuacji i proponujemy rozwiązania, które chronią interesy każdej ze stron.

Na etapie wdrożeniowym projekt sukcesji wymaga też często mediacji między naszym klientem a jego kontrahentami, głównymi wierzycielami (np. bankami i firmami leasingowymi), a także pracownikami. Wszyscy zaangażowani mają prawo wiedzieć, czemu służą planowane zmiany w biznesie klienta (pracodawcy).

Dzięki mediacji można uniknąć wielu nerwowych i stresujących sytuacji, oczywiście pod warunkiem, że wszystkie strony są chętne, by otworzyć się na wzajemną komunikację i wypracować porozumienie.

Zapraszamy do przeczytania dwóch tekstów poświęconych mediacji w procesie sukcesji autorstwa dr Małgorzaty Rejmer:

➡️Infor: Czym jest mediacja? Dlaczego jest szczególnie ważna w firmach rodzinnych? 

➡️Wirtualne media: Jak ważne są mediacje w firmach rodzinnych?

Jesteśmy do Państwa dyspozycji we wszelkich kwestiach związanych z działaniami związanymi z procesem sukcesji biznesu.