fbpx
Pożyczki pochodzące z PUP będą umarzane bez wniosku przedsiębiorców 

Najnowsza wersja tarczy antykryzysowej przewiduje, że podstawowy instrument wsparcia dla mikroprzedsiębiorców w postaci pożyczki opiewającej się na 5000 zł będzie odtąd umarzany z urzędu, bez konieczności wystąpienia o to przez prowadzącego działalność gospodarczą.

Poprawka przewidująca takie rozwiązanie została wprowadzona do projektu ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych powszechnie określaną tarczą antykryzysową 4.0.

O wprowadzeniu omawianego ułatwienia apelował rzecznik MŚP Adam Abramowicz, podnosząc, że konieczność wystąpienia o umorzenie to nadmierna i nieproporcjonalna regulacja. 

“Mikropożyczka” może zostać umorzona, jeżeli prowadzący firmę przedsiębiorca utrzyma prowadzoną działalność przez trzy miesiące od momentu jej przyznania. Dodatkowym wymogiem jest wystąpienie do Powiatowego Urzędu Pracy z wnioskiem o umorzenie.

Wobec odpadnięcia obowiązku dotrzymania obowiązków formalnych, jedynym warunkiem do spełnienia dla mikroprzedsiębiorcy, który otrzymał analizowaną pożyczkę będzie podtrzymanie prowadzenia działalności gospodarczej przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia. To czy działalność jest faktycznie prowadzona po 3 miesiącach od udzielenia pożyczki, będzie weryfikowane za  pośrednictwem ewidencji CEIDG czy KRS.

Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umorzenie-pozyczki-z-pup-na-mocy-tarczy-4-0