fbpx
Konfiskata samochodu pijanym kierowcom

Nowe przepisy dotyczące konfiskaty samochodu pijanym kierowcom

Konfiskata samochodu – taka konsekwencja spotka pijanego kierowcę, który będzie miał ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. Od 14 marca 2024 działa prawo, które zobowiązuje organy państwowe do konfiskaty pojazdu w takim przypadku. Samochód straci też osoba, która spowoduje wypadek, a będzie miała powyżej 1 promila alkoholu we krwi.

Czy nowe przepisy zmniejszą liczbę wypadków samochodowych, zwłaszcza tych, w których giną ludzie?

Zdania ekspertów są podzielone. Dawid Rejmer wziął udział w dyskusji w TVP3 Warszawa, której tematem były właśnie nowe przepisy o konfiskacie pojazdu.

Czy nowe przepisy są zgodne z Konstytucją?

Tutaj pojawiają się wątpliwości; inna kara spotka pijanego kierowcę, któremu zostanie skonfiskowany pojazd o wartości 10 tysięcy złotych, a inna, gdy konfiskacie ulegnie samochód o wartości 300 tysięcy złotych.

Konfiskata samochodu – jakie są alternatywne kary?

Rozwiązaniem alternatywnym mogłaby być odpowiednio wysoka grzywna, która również pełniłaby funkcję prewencyjną i zniechęcała do jazdy po pijanemu. Podobną rolę spełniłaby kara kilku lat pozbawienia wolności. Nie tyle jednak wysokość i dotkliwość kary działa odstraszająco na potencjalnych sprawców, ale jej nieuchronność.

Bez wątpienia ważna jest też edukacja społeczna.

👇Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy👇