Fundacja rodzinna atrakcyjnym wyborem
Popularność fundacji rodzinnej przerosła oczekiwania. Ustawodawcy szacowali, że do końca 2023 roku wpłynie nie więcej niż 300 wniosków.
Tymczasem do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim trafiło ich już ponad 800! Piotrkowski Sąd jest jedynym sądem w Polsce wyznaczonym do prowadzenia rejestru fundacji rodzinnych.
Łukasz Zalewski z portalu Onet.pl zainteresował się tym tematem i dokonał podsumowania pół roku obowiązywania ustawy o fundacji rodzinnej. Jednym z ekspertów poproszonych o wypowiedź była dr Małgorzata Rejmer z naszej Kancelarii.
Kto jest zainteresowany fundacją rodzinną?
Według dr Małgorzaty Rejmer powyższe statystyki pokazują, że środowisko firm rodzinnych rzeczywiście niecierpliwie czekało na decyzję o wprowadzeniu do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej. Możemy też spodziewać się wzrostu zainteresowania fundacją w kolejnych latach. Dodatkowo rozwiązanie to jest atrakcyjne również dla osób zamożnych nieprowadzących biznesu, ale posiadających majątek warty ochrony.
Najważniejsze są cele fundacji rodzinnej
„Dla jednych będzie to cel sukcesyjny, dla innych forma skarbca rodzinnego, dla kolejnego fundatora atrakcyjna platforma inwestycyjna. Przestrzegam przed sytuacją, w której fundacja rodzinna powoływana jest tylko ze względów podatkowych.” – mówi Małgorzata Rejmer.
Dopiero po wyznaczeniu celu dla przyszłej fundacji rodzinnej możemy przejść do przygotowania projektu statutu, który jest najważniejszym dokumentem określającym zasady jej działania.
👉Podsumowanie półrocznego funkcjonowania fundacji rodzinnej wraz z wypowiedziami ekspertów znajdziesz w artykule opublikowanym na portalu Onet.pl