fbpx
Obowiązek stosowania nowego JPK_VAT odroczony do października.

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że obowiązek stosowania nowego JPK_VAT zostanie przesunięty – dla wszystkich podatników – z 1 lipca na 1 października br.

W odpowiedzi na postulaty rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Ministerstwo Finansów postanowiło przesunąć dla wszystkich kategorii przedsiębiorców termin wprowadzenia obowiązku rozliczania się w oparciu o nowy standard Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT. Pierwotnie wdrożenie nowego JPK_VAT wraz z deklaracją miało nastąpić wraz z dniem 1 lipca 2020 r. Wydłużenie terminu na wprowadzenie nowego standardu ma na celu ułatwić przedsiębiorcom dostosowanie stosowanych przez przedsiębiorców systemów księgowych do nowych wymogów w zakresie rozliczeń podatku VAT.

Jednolity Plik Kontrolny stanowi wprowadzony art. 193a Ordynacji podatkowej instrument mający w zamyśle uszczelnić polski system podatkowy. Zaczął on obowiązywać stopniowo od 2016 r.

Na ten rok przewidziano rozszerzenie JPK o nową deklarację mającą zastąpić obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K. W pierwotnym założeniu obowiązek stosowania nowego JPK_VAT dla dużych przedsiębiorców rozpoczynał się 1 kwietnia 2020 roku, jednak w pierwszej wersji tzw. Tarczy Antykryzysowej przesunięto go na 1 lipca, kiedy to omawiana powinność miała objąć także przedsiębiorców z sektora MŚP. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że obowiązek stosowania nowego JPK_VAT zostanie przesunięty – dla wszystkich podatników – z 1 lipca na 1 października br.

Wprowadzenie nowej wersji JPK_ VAT wraz z deklaracją ma ułatwić przedsiębiorcom ich procedurę sprawozdawczą. Przesuwając termin wprowadzenia nowych standardów ministerstwo finansów wzięło jednak wzgląd na dodatkowe trudności z dostępem do usług firm wdrożeniowych spowodowanych intensyfikacją popytu na ich usługi.

 

 

Źródło: https://www.prawo.pl/podatki/nowy-jpk_vat-zmiany-i-nowy-termin-po-epidemii-koronawirusa,500541.html