fbpx
Testamenty są podważane – jak tego uniknąć?

Spośród wielu powodów nie spisywania testamentu bardzo często wymieniany jest ten o podważaniu testamentów. Dlaczego tak się dzieje? 

Powody nie spisywania testamentów:

  1. Mam jeszcze czas
  2. Testamenty są podważane 
  3. Jakoś to będzie
  4. Mam zgodną rodzinę, nie będzie problemów
  5. Nie zastanawiałem się nad tym
  6. Nie mam co dzielić

Część osób kojarzy testament z łożem śmierci, ale wtedy nie ma już czasu na zastanawianie się nad nim. Na spokojnie, w zdrowiu i bez pośpiechu sporządzony dokument nie ma mocy prawnej. Jeśli sytuacja majątku lub grono spadkobierców ulegnie zmianie, nie trzeba go natychmiast aktualizować – dobrze przemyślany będzie uniwersalny na długie lata, a mocy prawnej nabierze po śmierci. 

Testamenty są podważane. Owszem, bywa tak często, ponieważ testamenty spisywane są na łożu śmierci, pod wpływem wysokich dawek leków, gdy świadomość Testatora może być znacząco pozbawiona. 

Bez testamentu obowiązuje dziedziczenie ustawowe ze wszystkimi jego konsekwencjami

 – współdziedziczenie (więcej niż jedna osoba staje się spadkobiercą i w równy sposób mają prawo do spadku)

 – dziedziczenie przez osoby małoletnie (decyzyjność w ich imieniu przejmuje sąd opiekuńczy)

 – nieformalne związki (dziedziczenie ustawowe zupełnie pomija osoby żyjące w związkach nieformalnych i nie mają one prawa do dziedziczenia, jedynie testament to zmienia)

 – udział w spadku (dziedziczy się udział w spadku a nie poszczególne aktywa – a najczęściej nie taka wola była spadkodawcy)

 – dalecy krewni (w wyniku różnych zdarzeń losowych mogą po nas dziedziczyć dalecy krewni, były mąż/żona, teść/teściowa. Czy tak faktycznie chcemy?)

 – konflikty (spadek jest często źródłem niepotrzebnych konfliktów w rodzinie, która nie może porozumieć się co do koniecznego działu spadku a to doprowadza do paraliżu decyzyjnego i braku efektywnego zarządzania majątkiem spadkowym)

Część osób uważa, że jeżeli rodzina jest zgodna to nie będzie żadnych problemów, a najczęściej wynika to niestety z braku wiedzy o ryzykach prawnych. 

W Polsce mamy dość niską w dalszym ciągu kulturę testowania. Choć powoli świadomość wzrasta, to jednak w dalszym ciągu wielu z nas nie zastanawia się nad tym co będzie po naszej śmierci – wynika o głównie z warunków jakie panowały w PRL.

A jeśli komuś wydaje się, że nie ma żadnego wielkiego majątku i w zasadzie to, nie ma co dzielić, może się okazać, że testament jest jeszcze bardziej potrzebny. Kto ma się zająć niepełnoletnimi dziećmi? Jak zabezpieczyć mamę/tatę finansowo? 

Ważny testament można sporządzić nie tylko u notariusza. Wystarczy własnoręcznie spisać swoją ostatnią wolę na kartce papieru, podpisać ją i opatrzyć datą. Raz sporządzony testament można następnie odwołać, niszcząc go lub spisując nowy dokument. Jeśli testament został sporządzony w formie aktu notarialnego, podważenie go jest stosunkowo trudne. Czynności notarialne dokonane przez notariusza mają charakter dokumentu urzędowego. Zaprzeczenie jego treści może nastąpić tylko w szczególnych okolicznościach – osoba, która zaprzecza prawdziwości dokumentu urzędowego, powinna te okoliczności udowodnić. 


Testamenty są podważane – jak tego uniknąć?